„Žalgiris“ už pilietinę iniciatyvą „4 procentai“: kviečia pasirašyti peticiją už 4 proc. BVP gynybai 4

57 proc. Lietuvos gyventojų sutinka, kad Lietuva skirtų 4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) gynybai, o maždaug 7 iš 10 apklaustųjų nori, kad politikai kuo greičiau susitartų dėl gynybos finansavimo. Tai rodo šių metų vasarį rinkos tyrimų bendrovės „Norstat LT“ atlikta apklausa. Siekdami suvienyti visuomenę ir paskatinti politikus kuo greičiau susitarti dėl 4 proc. BVP skyrimo gynybai, pilietiškai nusiteikę Lietuvos verslai ir organizacijos jungiasi į iniciatyvą „4 procentai“.

Ją inicijuoja asociacija „Unicorns Lithuania“, Lietuvos verslo konfederacija (LVK) ir Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK). Iniciatyvą palaiko organizacija „Blue/Yellow“, įmonės „Telia Lietuva“, „Bitė Lietuva“, „Tele2“, „Tesonet“, „Vinted“, „Teltonikos“ įmonių grupė, HISK, „Mantinga“, „Baltic Classifieds Group“, „ACC Distribution“, „Hostinger“, „Omnisend“, „Furniture1“, „Nord Security“, „Oxylabs“, „Surfshark“, „Telia Global Services Lithuania“, „Cybercare“, „Adtractive“, „Mediatech“, „Dokobit“, advokatų profesinė bendrija „WALLESS“ bei krepšinio klubai Kauno „Žalgiris“ ir „Rytas“. Planuojama, kad ateityje prie iniciatyvos „4 procentai“ prisijungs dar daugiau palaikytojų.

Pasak Manto Mikucko, „Unicorns Lithuania“ valdybos pirmininko ir „Vinted“ bendraįkūrėjo, joks priešas neįveiks Lietuvos, jei būsime vieningi.

„Neturime bijoti ir metas atsiraitoti rankoves, veikti, didinti gynybos finansavimą iki 4 procentų BVP ir taip parodyti mūsų piliečių ryžtą mus įbauginti siekiančiam agresoriui. Tai yra mūsų visų reikalas, nes be laisvos ir stiprios Lietuvos, visa kita netenka prasmės. Kaip verslininkas ir Lietuvos pilietis, aš esu pasiryžęs sumokėti už mūsų saugumą didesniais mokesčiais. Kviečiu politikus susivienyti ir kuo greičiau susitarti dėl 4 proc. gynybai. Visuomenė to iš jūsų laukia“, – sako M.Mikuckas.

Iniciatyvos autoriai kviečia visus Lietuvos saugumui neabejingus piliečius puslapyje www.4procentai.lt pasirašyti peticiją ir taip paraginti politikus kuo greičiau susitarti dėl 4 proc. BVP skyrimo Lietuvos gynybai. Peticijos pasirašymas užtrunka mažiau nei minutę, o tai padaryti galima naudojant mobilųjį parašą, „Smart-ID“ ar kitas elektronines asmens identifikavimo priemones.

Su teiginiu, kad Lietuva gynybai skirtų 4 proc. BVP, nesutinka 22,8 proc. gyventojų, o penktadalis apklaustųjų (20,5 proc.) neturi nuomonės – nei sutinka, nei nesutinka. 4 proc. BVP skyrimui gynybai dažniau pritaria didmiesčių gyventojai.

Pasak LVK prezidento Andriaus Romanovskio, beprecedentės grėsmės fone privalome stiprinti savo gynybą, tad sprendimai dėl finansavimo didinimo yra neišvengiami. Kuo greičiau dėl jų sutarsime, tuo saugesni būsime.

„Šiandien nėra labiau atsiperkančios investicijos – pinigai gynybai šiandien gali užtikrinti mūsų šalies, joje gyvenančių žmonių ir dirbančių verslų saugumą rytoj. Saugumas neatsiranda iš niekur – jo stiprinimui reikia ryžtingų ir drąsių sprendimų, tad kiekvienas turime būti pasiruošęs prisidėti ir prisiimti atsakomybę už savo valstybės ateitį. Taip parodysime agresoriui savo vienybę ir ryžtą kovoti“, – sako A.Romanovskis.

Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, 2024 m. Lietuvos biudžete gynybai numatyta 2,7 proc. BVP, arba beveik 2,1 mlrd. eurų. Norint skirti 4 proc. BVP gynybai jau artimiausiais metais, gynybos finansavimas kasmet turėtų išaugti daugiau nei 1 mlrd. eurų.

Iniciatyvą „4 procentai“ palaikančios įmonės „Telia Lietuva“ vadovė Giedrė Kaminskaitė-Salters primena, kad Lietuvos istorijoje buvo daug lemiamų momentų, kurie keitė šalies likimą.

„Esame panašioje kryžkelėje ir dabar, kai visa visuomenė turi parodyti, kad galime, privalome ir norime saugoti Lietuvą. „Telia“ pritaria gynybos finansavimo didinimui ir yra pasiruošusi prie to prisidėti, nes šiandien tai – didžiausia investicija į saugią šalies ateitį. Lietuvos iždą turi pildyti ne tik didesni mokesčiai, bet ir didesnis mūsų ryžtas ginti savo žmones, žemę ir laisvę“, – sako G.Kaminskaitė-Salters.

Su teiginiu, kad Lietuvos politinės partijos turėtų kuo skubiau susitarti dėl didesnio gynybos finansavimo, nesutinka 13 proc. apklaustųjų, 17,4 proc. – neturi nuomonės, t. y. nei sutinka, nei nesutinka.

Pasak LPK prezidento Vidmanto Janulevičiaus, verslo bendruomenės susitelkimas siunčia aiškią žinią: šalies, į kurią investuojame ir kurioje auginame savo vaikus, gynybos stiprinimas yra prioritetinis ir visų mūsų įsitraukimo reikalaujantis klausimas.

„Matome ir vertiname Vyriausybės pastangas ieškant papildomų finansavimo šaltinių. Siūlome maksimaliai išnaudoti galimybes gerinti mūsų krašto apsaugą ir nemokestinėmis priemonėmis. LPK siūlo, kad Lietuvos įmonės galėtų prisidėti prie gynybos, apmokėdamos savo darbuotojams 5 karinių mokymų dienas. Tai būtų svarus, nuo 1,5 iki 2 mlrd. eurų, Lietuvos verslo kasmetinis įnašas į mūsų gynybos stiprinimą. Būkime ambicingi, racionalūs ir kiekvienas darykime, ką galime, kad šalies geopolitinis saugumas būtų užtikrintas“, – pabrėžia V.Janulevičius.

Kaip teigia Jonas Ohmanas, vienas iš organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjų ir jos valdybos pirmininkas, Lietuva nebeturi prabangos delsti, priimdama šalies saugumui svarbius sprendimus. Anot jo, padidintas gynybos finansavimas leistų Lietuvai pasiųsti aiškų signalą, kad bet kokia agresija jos atžvilgiu bus neveiksminga.

„Jei kris Ukraina, eilėje – Lietuva ir kitos Baltijos šalys. Todėl vienybė ir susitarimas aukščiausiame politiniame lygmenyje – pirmas darbas, kurį būtina padaryti, norint atgrasyti agresorių nuo bet kokių minčių apie galimus karinius veiksmus prieš Lietuvą“, – teigia J.Ohmanas.

Visi iniciatyvos „4 procentai“ surinkti parašai kartu su peticijos tekstu bus perduoti Lietuvos Respublikos Prezidentui, Seimui ir Vyriausybei. Tą ketinama padaryti dar Seimo pavasario sesijos metu.

Komentarai

 1. kas yra ?

  Jankūnai, jei nori mokėti dar didesnius mokesčius, raginu nedelsti, be to, siūlau pakelti bilietų kainas 50 % ir surinktus pinigus pervesti vyriausybei ir Ohmanui lygiomis dalimis, taip pat išsisiųsti pačiamir išsiųsti Ulanovą į karinius mokymus ir apmokėti mokymo išlaidas.

 2. Nerijus

  Aš už

 3. antanas

  sutinku

 4. j

  pries orda nepades nei 40 procentu